Celkové uvolnění těla
V této části se zaměřujeme na rozhýbání celého tělíčka, protože pokud se kojenec nehýbe, nemůže se dále správně motoricky vyvíjet. Říkanky nás inspirují k zapojení horních i dolních končetin, rotacím a úklonům trupu u větších dětí a také ke změnám poloh a celkové aktivitě.
Panenka
Panenka si zatancuje,
sukýnku svou nakrucuje,
vesele se točí v kole,
nahoře je, hned zas dole.
Děti si dají ruce v bok a vytáčejí hrudník do stran. Menší děti uchopí maminky do klubíčka a vytáčejí se s dítětem do stran. Zatočí se dokola a na závěr si dřepnou. Tento cvik napomáhá dítěti rozvíjet prostorovou orientaci.
Motýlek
Podívejte, milé děti,
motýlek k vám právě letí!
Posadil se na kytičku
a tam počkal na chviličku.
Pak křidélky zamával
a pak zase letěl dál.
Děti chodí a mávají rukama jako křídly, zastaví se, dřepnou si, schoulí se a zase chodí a mávají rukama jako křídly. Menší děti jsou v klubíčku u maminky a chodí po místnosti, občas se zastaví, dřepnou si, pokusí se schoulit a zase chodí po místnosti.
Varianta
Pokud to chceme větším dětem udělat zajímavější, vytvoříme jim kytičky jako kolečka z papíru nebo jiného materiálu. Je možné také využít kruhů na cvičení. Děti mají potom za úkol na domluvené znamení zastavit na kytičce.
Hodiny
Každé správné hodiny
odměřují vteřiny.
Tiky taky tiky tak
a nikdy ne naopak.
My umíme tikat taky,
tiky taky tiky taky.
Nesedící miminko máme v klubíčku a nakláníme se s ním. Větší děti stojí, mají ruce v bok a napodobují hodiny ukláněním těla do stran.