Uvolňování dolních končetin

Dolní končetiny využíváme při cíleném pohybu z místa na místo, proto se zaměříme i na jejich uvolnění. Již ve třech měsících si dítě snaží hrát s nožičkami, a proto je dobré tuto aktivitu podporovat. S ohledem na věk umožněme dítěti zdolávat malé, později i velké překážky, a tím podporovat zvedání nohou. U dějí je také dobré využít chůzi po různých materiálech (ploché kamínky, různé druhy látek atd.), chození přes překážky (po obrubníku, klacíku ...).

 

Mlýnek mele

Podívejte, mlýnek mele,

mele rychle, mele skvěle,

mele hezky vesele -

za chviličku domele.

Děti sedí na zemi a opírají se vzadu o dlaně či pokrčené lokty. Zvednou nohy a motají pokrčenými dolními končetinami. Nesedící děti mají maminky v klubíčku a v pohybu dětem pomáhají.

Varianta

Dítě stojí nebo sedí a motá pokrčenými horními končetinami.

 

V postýlce

Dupy, dupy, dup,

do postýlky hup!

Ať se hezky zachumláš,

peřinkou se přikrýt máš.

Jestli ale chceš,

tak se odkopeš!

Miminko máme posazené na sobě v klubíčku a střídavě natahujeme a krčíme jeho nohy. Pohladíme ho od hlavy až k patě a zase střídavě natahujeme a krčíme jeho nožičky. Starší děti mohou nejprve nožkami zadupat, pak si lehnou na záda, napodobí přikrytí peřinou a nakonec se jako odkopou. Ve vzduchu nožičkami napodobí pohyb jako při jízdě na kole.

 

Nožičky

Když s nožkami cvičit chceme,

nejprve je protřepeme,

natáhneme, pokrčíme

a pak s nimi zacvičíme.

Miminko je pohodlně umístěno v klubíčku na sedící mamince, má propnuté nožičky. Chytíme jeho nožičky a celé je protřepeme. Potom nožičky střídavě krčíme a natahujeme.

Větší děti sedí na zemi a stejné pohyby dělají samy. Je možné také ležet na zemi, zvednout nohy, protřepat je, potom krčit a napínat je. Vždy jedna noha je pokrčená a jedna napnutá. Dítě se může také snažit dávat nohy do boku pod sebe. Po celou dobu je nutné, aby dítě tlačilo zádíčka do země.