Na rozehřátí

V této části se zaměříme na pohyby, které pomůžou se rozehřát a naladit na cvičení.

U nejmenších dětí se často využívá nošení v klubíčku, natřásání, nebo otáčení se v prostoru. Větší děti samy chodí nebo lezou.

Vyrostl nám strom

Nejdřív malé semínko

povyrostlo malinko,

rostlo, rostlo čím dál více,

až z něj byla borovice.

A teď je tu strom

veliký jak hrom.

Děti jsou připraveny v podřepu, hlavu mají schovanou mezi kolínky, pak pomaličku zvedají tělo i ruce až do úplného vzpažení.Malým dětem s pohyby pomáháme. Maminky mají nejmenší děti v náručí, děti jsou v klubíčku a dřepí. Postupně, jak roste strom, se zvedají, až se zvednou. Děti od 5 měsíců mohou rodiče na závěr zvednout až nad hlavu.

 

 Kolotoč

 

Když se točí kolotoč,

neváhej a do něj skoč!

Dokola se děti točí

na veselém kolotoči.

Děti se vzájemně chytnou za ruce v kruhu a jdou všechny jedním směrem. Na slovo "skoč" si děti poskočí a dál chodí dokola. Malé děti, které ještě samostatně nechodí, mohou maminky nosit tak, aby děti dobře viděly, tedy opřené zádíčky o maminčin hrudník. Při slově "skoč" poskočí maminka s dítětem v náručí. Dítě se takto učí adaptovat na náhlou změnu pohybu a většině dětem je tento výskok příjemný, reagují na něj smíchem. Při několikerém opakování si dítě vědomě spojuje konkrétní slovo s konkrétním pohybem, to znamená, že začne předjímat, co po slově "skoč" bude následovat.